Tipy na nezabudnuteľné výlety v regióne Vysoké Tatry a okolí

Cestujete na festival Viva Italia a chcete si okolie Popradu užiť čo najviac? Ponúkame vám tipy v blízkom okolí, z ktorých si určite vyberie každý.

Vysokohorská turistika, skvelé podmienky na športovanie, blahodárne účinky prírody, horská klíma, oddych a relax, bohatá história, vrcholové výhľady na tatranské štíty, kultúrne podujatia a atrakcie – to všetko nájdete vo Vysokých Tatrách a okolí.

#1. Vysokohorská turistika a tatranské chaty

Najviac obľúbená činnosť vo Vysokých Tatrách je turistika. Od 01.06.2024 začína letná turistická sezóna a Tatry návštevníkom ponúknu viac ako 600 km značkovaných turistických trás, ktoré vás dovedú k najzaujímavejším miestam Vysokých Tatier. Turistické chodníky prechádzajúce dolinami umožnia výstup až k 13-tim vysokohorským chatám, niektoré náročné i menej náročné vrcholy či prechody cez sedlá. Najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách je chata pod Rysmi v nadmorskej výške 2250 m.n.m. Ďalšími často navštevovanými sú Téryho, Zámkovského a Rainerova chata, ale taktiež chata pri Zelenom Plese či chata Plesnivec.

Foto: Téryho chata_ Martin Maličký

#2. Tatranské štíty

Zdatnejší návštevníci sa môžu vydať na Slavkovský, Jahňací aj na Kôprovský štít, na Východnú Vysokú, Predné Solisko, Rysy aj na najznámejší symbol Slovenska – Kriváň a vychutnať si výhľady zo samého vrcholu tatranských štítov. Len vo Vysokých Tatrách nájdete sprístupnených až 7 štítov nad 2000 m.n m. so značeným turistickými chodníkmi. Ak ste už všetky dostupné štíty prešli, môžete si vychutnať skutočne nezabudnuteľné výhľady aj v sprievode profesionálneho horského vodcu, či už na najvyhľadávanejší Gerlach, Lomnický, či Ľadový štít , či na menej známe vrcholy ako Bradavica, Satan, alebo Prostredný hrot a mnohé iné.

#3. Výlety lanovkami

Nástup na vysokohorské túry si môžu návštevníci uľahčiť lanovkami v strediskách Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso, kde vás počas leta čaká množstvo rodinných, dobrodružných, či oddychových aktivít. Vyviesť sa môžete napríklad sedačkovou lanovkou zo Skalnatého Plesa do Lomnického sedla do výšky 2190 m.n.m a „objaviť nový štít“ Veľkú Lomnickú vežu a kabínkovou lanovkou na Lomnický štít do výšky 2634 m.n.m.

Foto: lanovka na Lomnický štít_Marek Hajkovský

#4. Spoznajte Vysoké Tatry zo sedla vášho bicykla

Vysoké Tatry sú známe svojimi krásnymi prírodnými scenériami, ktoré sú ideálne pre cyklistov všetkých úrovní. Od náročných horských trás po jednoduchšie a pohodlné cesty – nájdete tu viac ako 300 km značených cyklotrás. Zdatnejší cyklisti môžu vyskúšať trate pod najvyššie štíty Tatier a to na Popradské pleso, Sliezsky dom či Hrebienok. K dispozícií je široká ponuka služieb požičovní – bikov, e-bikov, kolobežiek, kde nájdete potrebné vybavenie na cykloturistiku

Foto: Cykloturistika_autor: Martin Kolba

#5. Zážitkové aktivity v regióne Vysoké Tatry

Milovníci zábavy si môžu vybrať z viacerých atrakcií ktoré ponúka región ako člnkovanie na Štrbskom Plese, jazdy horskými kárami, let balónom ponad Vysoké Tatry, interaktívne galérie, múzeá či pozorovanie medveďov, detský zábavný park a iné.

Foto: člnkovanie na Štrbskom Plese_ autor: Marek Hajkovský

#6. Aquapark Aquacity Poprad a okolie

Vstupnou bránou do Vysokých Tatier je mesto Poprad, ktoré vás privíta svojím moderným aquaparkom. Aquacity – Poprad ponúka wellness zážitky a zábavu v 14 vonkajších a vnútorných termálnych bazénoch, tobogánoch či na viac ako 350 atrakciách. Každý deň počas leta vám pobyt v aquaparku spestria animátori a počas víkendov od 01.07.-31.09.2023 sú pripravené tanečné, hudobné i vzdelávacie programy. Športuchtiví návštevníci môžu využiť špičkové plavecké centrum s 50 m bazénom s modernými technológiami, či kryocentrum, ktoré ponúka nadštandardné služby v oblasti zdravia. Históriu regiónu objavíte v Podtatranskom múzeu. Bohaté kultúrne vyžitie v rôznych formách zas ponúka Tatranská galéria.

Foto: Aquacity Poprad_autor: Marek Hajkovský

#7. Kežmarský hrad a Drevený artikulárny kostol

V neďalekom Kežmarku by ste nemali vynechať návštevu Kežmarského hradu, ktorý je jediný úplne zachovaný mestský hrad na Slovensku. Unikátnou pamiatkou v tomto meste pod Tatrami je Drevený artikulárny kostol, zapísaný na zozname UNESCO.

Foto: Drevený artikulárny kostol v Kežmarku

#8. Chodník Korunami stromov – Bachledová dolina

Chodník korunami stromov v Bachledke prináša unikátny zážitok pobytu v horskom prostredí s náučnými, relaxačnými i adrenalínovými prvkami. Určený je širokej verejnosti – pre rodiny s deťmi, dospelých, mamičky s kočiarmi i seniorov. Dostať sa naň môžete z Bachledovej doliny, alebo pešou túrou z Malej Frankovej a Jezerska.

Foto: Chodník korunami stromov
Zaujímavým miestom na návštevu je tiež Múzeum Ždiarsky dom, kde sa môžete dozvedieť viac o tradičnom spôsobe života v regióne.

#9.Levoča, Spišská kapitula a Spišský hrad

Historická Levoča vás očarí Námestím Majstra Pavla, kde nájdete krásne renesančné a gotické budovy vrátane Baziliky sv. Jakuba s najvyšším gotickým dreveným oltárom na svete. Neďaleko mesta sa nachádza impozantný Spišský hrad, jeden z najväčších hradných komplexov v Európe. Pre relax a prechádzky v prírode je k dispozícii Levočská dolina.

Foto: Spišská kapitula a Spišský hrad

Vysoké Tatry v skratke alebo čo ste o nich (ne)vedeli?

  • „Najmenšie veľhory sveta“ predstavujú najvyššie pohorie 1 400 km dlhého karpatského oblúka (Gerlachovský štít 2 655 m n. m. je zároveň najvyšším vrchom Karpát).
  • Na Lomnickom štíte (2 634 m n. m.) sa nachádza najvyššie obývané miesto Slovenska (meteorologická stanica)
  • Najväčším a najhlbším plesom je Veľké Hincovo pleso (20,08 ha, 53 m)
  • Najvyšším vodopádom Tatier a tiež celého Slovenska je Kmeťov vodopád (80 m)
  • Tatrami prechádza hlavné európske rozvodie medzi Čiernym a Baltským morom.
  • Z mnohých jaskýň je sprístupnená iba Belianska jaskyňa.
  • V týchto majestátnych veľhorách sa nachádza najvyššie položená chata krajiny – Chata pod Rysmi (2 250 m n. m.).
  • Národným vrcholom Slovákov a zároveň symbolom jednoty Slovanov je Kriváň (2 494 m n. m.)

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.