Media / Press

Na Viva Italia sa v tomto roku zíde enormný počet Talianov

Viva Italia nielen o jedle a hudbe, ale aj záchrane ľudských životov

POPRAD 28. mája – Stovky Talianov sa zídu v Poprade na 11. ročníku gastronomického a kultúrneho festivalu Viva Italia. Popri ňom sa totiž v tomto roku uskutoční pod Tatrami aj medzinárodné stretnutie Alpínov. Samotný festival odštartuje v stredu 5. júna a opäť po roku zmení centrum Popradu až do soboty na malé Taliansko. Pre návštevníkov bude pripravených takmer päť desiatok stánkov, ktoré ukážu okrem iného pestrosť talianskej kuchyne i vinárstva. Súčasťou festivalu bude viac ako dvadsať koncertov na štyroch pódiách, odborné podujatia i konferencie, filmový festival a výstavy.

Medzi vystavovateľmi budú mať aj v tomto roku zastúpenie viaceré regióny, nebudú chýbať Sardínčania ani Sicílčania. „Pokračujeme v spolupráci, ktorú sme aj s talianskymi partnermi započali pred mnohými rokmi a osvedčila sa. Prinesú so sebou nielen chute a vône talianskej gastronómie, či odborné poznatky, ale okrem iného to pre región pod Tatrami v rámci cestovného ruchu znamená aj dvetisíc prenocovaní,“ priblížil Fabio Bortolini, predseda občianskeho združenia Pre mesto, ktoré podujatie organizuje. Návštevníci budú môcť v tomto roku ochutnať aj minimálne 50 druhov šumivého vína – prosecca. Pre vystavovateľov bude pripravených viac ako päť ton ľadu, ktorý sa v takomto množstve pravidelne spotrebuje.

Na Slovensko už v uplynulých dňoch prišlo aj osemnásť špeciálnych vozidiel s Alpínmi. Ide o najstaršiu aktívnu horskú pechotu na svete, ktorá spadá pod taliansku armádu. Po predošlých zrazoch v Mníchove či Paríži padla tento rok voľba na Poprad, v ktorom žije početná komunita Talianov. „Špecializujeme sa na hory a vy tu máte vaše krásne Vysoké Tatry,“ vysvetlil Talian Alessandro Zazzeron, prezident Slovenského alpského oddielu. Okrem festivalu tak bude môcť verejnosť vo vyhradenom čase nahliadnuť aj do takzvaného základného tábora. Tím 70 dobrovoľníkov ho postaví pri futbalovom štadióne, jeho súčasťou bude okrem iného poľná kuchyňa, priestor prvého kontaktu a pomoci či kúpeľňa. V spolupráci s Hasičským zborom SR a civilnou ochranou z regiónu Friuli-Venezia Giulia pripravujú Alpíni na štvrtok 6. júna medzinárodné cvičenie. Simulovať budú počas neho zásah v prípade živelnej pohromy. Zapoja sa do neho aj školy v Poprade.

Doplnením festivalu bude aj v tomto roku niekoľko odborných konferencií. Prvou bude vo štvrtok 6. júna konferencia pre školy v Poprade venovaná Československým légiám a Alpínom počas prvej svetovej vojny. V Aquacity sa zároveň uskutoční druhý ročník workshopu Trendy rozvoja cezhraničných turistických destinácií pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského. Hovoriť sa počas nej bude o úspešných projektoch zo Švajčiarska a Talianska, príprave poznávacej cesty či politike pre rozvoj turizmu v Tatrách. Nebudú chýbať ani príklady dobrej praxe. Ďalšia konferencia, no v talianskom jazyku, bude v piatok 7. júna o 16:00 v Kine Tatran venovaná téme „Úloha Československých légií v Taliansku počas prvej svetovej vojny“.

V rámci hudobného programu vystúpia na festivale viaceré, Popradčanom už známe zoskupenia, ale aj nové tváre. Pôjde o BB Band, Woodnite Band, ale aj mená ako Dave Nilaya, Chris Ellys či Cedro Folk Trio. V Evanjelickom kostole na Námestí sv. Egídia vystúpi s koncertom zbor Fanfara Alpina Sezione di Udine. Časť festivalu sa v piatok prenesie aj do Levoče, kde je v Chráme sv. Jakuba naplánovaný koncert polyfonického mužského zboru Brigata Alpina Cadore. V sobotu 8. júna sa tam zároveň uskutoční svätá omša pre Alpínov.

V nákupnom centre Forum v Poprade bude sprievodným podujatím festivalu výstava fotografa Martina Trenklera, prvého oficiálneho fotografa Formuly 1, s názvom Červená vášeň, ako aj výstava mini modelov Ferrari v réžii Pedal Planet. Ďalšia výstava bude otvorená v Podtatranskom múzeu pod názvom Alpini – Štefánik a Československé légie. Súčasťou programu bude aj v tomto roku Festival talianskej kinematografie v Kine Tatran.

Festival Viva Italia je najväčším talianskym gastronomickým a kultúrnym podujatím konajúcim sa na Slovensku. Je to tiež konsolidovaná inštitucionálna platforma, ktorá podporuje a implementuje medzinárodné výmeny na všetkých úrovniach. Podporujú ho najvýznamnejšie talianske a slovenské inštitúcie, ako je Veľvyslanectvo Talianska v Bratislave, Taliansko-slovenská obchodná komora, Veľvyslanectvo SR v Ríme, Konzulát SR v Miláne, Prešovský samosprávny kraj, mesto Poprad, ktoré je zároveň spoluorganizátorom a ďalšie.

www.vivaitalia.sk