Festival plný zážitkov a možností

Pre Talianov je hudba soundtrackom každodenného života. Predstaviť si food festival bez hudby by bolo ako jesť cestoviny bez soli. Ale festival je zároveň hudobnou kultúrou, preto sme program naplnili rôznymi typmi „hudobných udalostí“.

Festival gastronómie a kultúry Poprad

BB band

Nezameniteľný hlas taliansko-slovenskej speváčky Barbary Bortolini v spojení s kreativitou vynikajúcich slovenských hudobníkov, ktorí ju sprevádzajú, je inklúziu momentov veľkého emocionálneho napätia a pozoruhodného umeleckého temperamentu. Výsledkom je magnetická až hypnotizujúca atmosféra.

Woodnite band

Pre veľký záujem bude toto akustické trio hosťom festivalu aj počas tohto ročníka. Taliani z Udine prinesú pod Tatry skutočnú dávku čírej hudobnej energie. Pravidelní návštevníci festivalu vedia, že je len ťažké odolať strhujúcim výkonom a neponoriť sa do hudobnej explózie na námesti. Kapela, ktorá je na hudobnej scéne desať rokov a má za sebou stovky koncertov v Taliansku a Európe, je predurčená na to, aby opäť zanechala skvelú stopu na našom festivale.
www.woodniteband.com

Dave Nilaya

Jednou z noviniek hudobnej zložky festivalu bude taliansky spevák Dave Nilaya v sprievode svojej kapely šikovných hudobníkov. Dave ponúkne svoj repertoár, no nebude chýbať ani niekoľko coververzií medzinárodných talianskych hitov.

Chris Ellys

Chris Ellys predstavuje ako sólový interpret mladú vlnu slovenskej hudobnej scény. Jeho hudbu možno označiť za indie-pop s nádychom rocku. Z udeľovania Tootoot awards si odniesol cenu „Top Fan Band 2016“ a bol tiež nominovaný v kategórii „Najlepší nový počin“ na udeľovaní cien Slovak Radio_Head. Po vydaní debutového albumu „Lonely Tree“ koncom roka 2016 nasledovalo turné po ôsmich európskych krajinách. Účinkoval na festivaloch GRAPE (SK), v poľskej Lodži (PL), ale aj festivale Bunda Rokas v Litve, či na RSD’17 v Holandsku.

Cedro Folk Trio

Pierpaolo Mingolla, ktorý vystupuje pod umeleckým menom CEDRO, je akordeonistom, spevákom a skladateľom zo Salenta. Vo svojom živom vystúpení, ktoré na husliach sprevádzajú Pino Di Lenne a Giuseppe Bruni na perkusiách, sa inšpiruje a zároveň vzdáva hold klasickým a moderným pesničkárom. Ich diela aranžuje v ľudovom tóne, navracajúc sa k folklórnym koreňom. Má za sebou vydanie EP, niekoľko ocenení v hudobných súťažiach, ako aj množstvo koncertov po Taliansku i v zahraničí.

Koncert zboru Fanfara Alpina Sezione di Udine

18. marca 1930 bola v katolíckom klube San Tarcisio vo Vergnacco založená filharmónia, ktorá usporiadala svoj prvý verejný koncert pri príležitosti sviatku sv. Meno Ježiš, tretia januárová nedeľa 1931.
Dobové správy pripomínajú, že 18. januára 1931 sa oficiálna inaugurácia hudobného združenia Vergnacco oslávila verejným koncertom v réžii maestra Luigiho Cancianiho, na ktorom sa zúčastnila aj hudobná skupina Mels.
Odvtedy filharmónia zaznamenávala mnohé udalosti a udalosti, ako napríklad ťažkosti s fašistickými úradmi, ktoré nevnímali rekreačné aktivity katolíckych organizácií; alebo pozastavenie umeleckej činnosti od roku 1943 do roku 1945 pri príležitosti druhej svetovej vojny; teda zadosťučinenie získané do deväťdesiatych rokov účasťou na súťažiach, kongresoch kapiel, koncertoch, cirkevných a civilných bohoslužbách.
V polovici deväťdesiatych rokov sa prehĺbila členská kríza, ktorá vážne ohrozila existenciu takejto historickej inštitúcie.
Z tohto dôvodu sa historická skupina filharmónie vydala novou cestou, ktorá 21. novembra 1997 viedla k podpísaniu nového štatútu prispôsobeného zmenenému spoločenskému kontextu.
Zrodila sa „Vergnacco Philharmonic Band“, ktorej činnosť úspešne pokračuje dodnes.
V roku 1972 tiež začala šťastnú cestu ako sekčná ANA Fanfára z Udine.
Odvtedy sa zúčastnil na všetkých národných zhromaždeniach a na mnohých výročiach, výročiach a úsekových alpských podujatiach nielen vo Friuli Venezia Giulia, ale aj v iných talianskych regiónoch a v zahraničí: Villasanta (MI), Oppeano (VR), Vergato (BO), San Martino di Castrozza (TN), Treviso, hrad Serravalle, Mulhouse (Francúzsko) a mnoho ďalších.
Pod vedením prezidenta Gianfranca Badiniho a obnoveného predstavenstva skupina dosiahla konzistentný konsenzus, a to aj vďaka vzácnej podpore od mnohých inštrumentalistov zo susedných krajín a iných hudobných realít.
V roku 2021 prevzal réžiu a umelecké vedenie fanfár maestro, hlavný desiatnik Giorgio Cannistrà. Maestro Cannistrà má titul z trombónu a je aktívnym členom Fanfáry alpskej brigády Julia, ako aj vášnivým historikom. S jeho vedením bude dychovka schopná pokračovať v už nastúpenej ceste zlepšovania tým najlepším možným spôsobom, aby rástla viac a viac.
Repertoár kapely je pestrý a charakterizujú ho klasické i moderné operné, symfonické a folklórne skladby, ktoré sú pre kapelu originálne; jeho súčasťou sú aj fantázie a rapsódie alpských piesní a friulské villotte.

Polyfonický mužský zbor "Brigata Alpina Cadore"

V súčasnosti má zbor značný počet členov, výlučne zboristov počas vojenskej služby v Brigata Alpina Cadore a všetkých rôznych pôvodov od oblasti Vicenza cez oblasť Belluno až po Emilia Romagna. Coro Brigata Alpina Cadore sa v súčasnosti teší veľkému úspechu na rôznych podujatiach a predstavuje repertoár alpských a populárnych piesní pozoruhodného významu. V máji 2005 sa zúčastnil 40. ročníka národnej zborovej súťaže Città della Vittoria vo Vittorio Veneto, kde získal tretie miesto v sekcii „populárne piesne“. V júli 2007, s veľkým obradom a koncertom vo Verìca di Pavullo (MO), bola vytvorená sekcia Coro Brigata Cadore Emilia Romagna a v septembri 2008 bola založená sekcia speváckych zborov Belluno v Mel (Bl), obe s úlohou udržiavať spojenie medzi zbormi a územiami Emilia a Belluno, ktoré boli dlhé roky typickými alpskými náborovými oblasťami pre brigádu. Na jar 2009 bol zbor poctený otvorením pamätného koncertu ruskej zborovej formácie „I Cosacchi del Don“ v jedinom talianskom termíne. V posledných rokoch sa zbor objavil v niektorých televíznych programoch miestnych vysielateľov. Vydanie prvého CD sa uskutočnilo v roku 2008 so zbierkou s názvom „Te porte con mi“, ktorá bola oficiálne predstavená v rámci Národného alpinského stretnutia Bassano del Grappa a venovaná predčasne zosnulému maestrovi Lucovi Pillonovi. V lete 2011 pri príležitosti desiateho výročia zboru a s konsolidovaným repertoárom, ktorý siaha od tradičného alpinského po ľudový a liturgický, nahral druhé CD so zbierkou najlepších piesní s názvom „In un canto che ritorna…!“ Tretie CD „rozprávok, vojny a lásky“ sa formuje v roku 2017 a dopĺňa repertoár bohatý na poéziu, pocity a emócie. Pri príležitosti turné v Laziu v júli 2016 zbor vystúpil na niektorých turistických miestach v provincii Viterbo a v Ríme, kde sa konala liturgická animácia svätej omše v Pápežskej bazilike Santa Mary Major.