Najväčšie talianske združenie Alpini prichádza do Popradu

Festival Viva Italia bude hostiť výnimočných hostí – talianske združenie Alpini.
11. ročník najväčšieho talianskeho festivalu na Slovensku prinesie nielen chuť a kultúru Talianska, ale aj príležitosť spoznať hrdých členov združenia Alpini a ich fascinujúcu históriu. Poďme sa bližšie pozrieť, kto sú Alpini, aký je ich historický význam a čo nás čaká na Medzinárodnom stretnutí Alpinov v Poprade.

 

Kto sú Alpini?

Alpini sú elitnou jednotkou talianskej armády, ktorá bola založená v roku 1872. Ich hlavnou úlohou bolo chrániť severné hranice Talianska v Alpách. Sú známi svojimi schopnosťami v horskom teréne, vysokou úrovňou fyzickej zdatnosti a odvahou v boji. Alpini boli prví vojaci na svete, ktorí boli špeciálne vycvičení pre boj v horských podmienkach, čo z nich robí priekopníkov v horskej vojenčine.

Počas prvej a druhej svetovej vojny zohrávali Alpini kľúčovú úlohu v mnohých bitkách, najmä v Alpských oblastiach. Ich odvaha a schopnosti sa stali legendou. Počas druhej svetovej vojny sa Alpini zúčastnili aj na východnom fronte, kde bojovali proti sovietskym silám. Ich história je plná hrdinstva a oddanosti vlasti, čo dodnes vzbudzuje úctu a obdiv nielen v Taliansku, ale aj po celom svete.

 

Alpini dnes

Dnes Alpini nie sú len vojenskou jednotkou, ale aj aktívnym združením veteránov a sympatizantov, ktorí sa venujú rôznym charitatívnym a spoločenským aktivitám. Organizujú humanitárne misie, pomáhajú pri prírodných katastrofách a prispievajú k zachovaniu horskej kultúry a tradícií. Ich stretnutia a podujatia, ako je Medzinárodné stretnutie Alpinov, sú príležitosťou na zdieľanie skúseností a upevňovanie priateľských väzieb medzi národmi.

 

Medzinárodné stretnutie Alpinov v Poprade

Tento rok máme jedinečnú príležitosť privítať Alpinov na Slovensku. Medzinárodné stretnutie Alpinov je podujatie, ktoré sa tradične koná vo veľkých mestách ako Paríž či Mníchov, a tento rok sa bude konať práve u nás. Poprad sa tak stane centrom talianskej kultúry a histórie, kde budete môcť stretnúť týchto výnimočných mužov, počuť ich príbehy a zažiť ich jedinečnú energiu.
Prečo si teda vybrali práve Poprad? „Špecializujeme sa na hory a vy tu máte vaše krásne Vysoké Tatry,“ vysvetlil Alessandro Zazzeron, prezident Slovenského alpského oddielu.

 

Veľký prínos Alpínov počas pandémie i vojny

Asociácia Alpínov má na celom svete približne 320-tisíc členov. Na báze dobrovoľníctva fungujú Alpíni aj na Slovensku, kde žije viac ako tritisíc Talianov. Pomohli počas pandémie, ale aj po vypuknutí vojny na Ukrajine. Taliansky oddiel civilnej ochrany napríklad v marci 2022 za pomoci dobrovoľníkov z kraja Friuli Venezia Giulia vybudoval v Michalovciach núdzový tábor pre približne 250 ukrajinských utečencov.

 

Prečo by ste nemali chýbať?

Príchod Alpini do Popradu je nielen unikátnou udalosťou, ale aj skvelou príležitosťou spoznať taliansku kultúru zblízka. Budete mať možnosť vidieť ukážky ich horských schopností, zúčastniť sa na rôznych sprievodných podujatiach a ochutnať taliansku kuchyňu.

Nezmeškajte túto príležitosť a pridajte sa k nám na festival Viva Italia. Stretnutie s Alpinami bude nielen kultúrnym, ale aj historickým zážitkom, ktorý vás obohatí a inšpiruje.